35-lecie tężni w Konstancinie

Do wszystkich przypadających w tym roku rocznic należy dodać jeszcze jedną - rocznicę otwarcia tężni, symbolu współczesnego Konstancina. Oficjalne otwarcie pierwszej część obiektu w kształcie podkowy miało miejsce 21 lipca 1978 r.  Całość ukończono rok później.

W 2003 r. "Gazeta Południa" przypomniała o tych faktach w artykule pt. "Ćwierć wieku teżni", który dzięki uprzejmości wydawców umieściliśmy w Zasobach Wirtualnego Muzeum Konstancina.

W artykule poza genezą powstania obiektu, szczegółowym wyjaśnieniem dotyczącym złóż solanki, historią budowy tężni, informacjom o pomysłodawcach, projektantach i wykonawcach, są też iwarte skonfrontowania ze stanem obecnym, informacje o planach związanych z funkcjonowaniem Parku Zdrojowego i Uzdrowiska. Polecamy!

Zdjęcie z uroczystości otwarcia pierwszego członu teżni, 21 lipca 1978 r. w: "Gazeta Południa"
nr 31 z 2003 r.

Ćwierć wieku tężni

Karolina Fórmanowska, Czesława Gasik