powrót

Maria Chrząszczowa

Fotografka. Urodziła się w 1913 roku w rodzinie warszawskich przemysłowców, jako córka Marii z domu Gebethner i Józefa Pfeiffra. Do rodziny Pfeiffrów należała konstancińska willa Dworek Polski.

Maria z fotografią zetknęła się podczas nauki w dwuletnim pomaturalnym Liceum Fotograficznym w Warszawie. W 1934 roku wyszła za mąż za Michała Chrząszcza, posiadacza w majątku ziemskiego w Rudzach pod Krakowem. Wojnę spędziła w Warszawie, pracując w zakładzie Foto Greger. Podczas wojny spłonęły  niemal wszystkie jej przedwojenne fotografie. Tuż po zakończeniu walk w marcu 1945 roku wróciła wraz z dziećmi do Konstancina i zamieszkała z rodziną. W tym samym czasie zaczęła wraz z Zofią Chomętowską dokumentować zniszczenia i odradzające się życie Warszawy. Część zrobionych wówczas fotografii weszła w skład prezentowanej w 1945 roku wystawy pt. „Warszawa oskarża”. Następnie dokumentowała obóz koncentracyjny w Auschwitz, Wrocław, Jelenią Górę i Kłodzko. Po powrocie do Warszawy, aż do połowy lat 70. pracowała w zawodzie fotografki, m. in. w Polskiej Agencji Prasowej. W latach 1953–1974 prowadziła pracownię fotografii w Katedrze Architektury Polskiej Politechniki Warszawskiej. Od 1952 roku była członkiem ZPAF. Zmarła w 1979 roku.

Z 1947 roku pochodzi kilkanaście zdjęć Konstancina zrobionych przez Marię Chrząszczową m.in. z przedstawieniami restauracji "Casino", Parku Zdrojowego, plaży nad Jeziorką, słynnej kolejki wilanowskiej oraz zalanych wodą ulic podczas mającej wówczas miejsce niewielkiej powodzi.

Pfeiffrowie

Historia rodziny Pfeiffrów na ziemiach polskich sięga XVIII stulecia...

»

Dworek Polski

Malowniczy dworek położony jest w centralnej części Konstancina-Jeziorny, w bezpośrednim sąsiedztwie kościoła Wniebowzięcia NMP...

»

Zofia Chomętowska

Jedna z najważniejszych i najbardziej aktywnych fotografek dwudziestolecia międzywojennego...

»