powrót

Dworek Polski

Adres obiektu: Konstancin-Jeziorna, ul. Piotra Skargi 5
Data powstania: ok. 1905 r.
Autor projektu: Władysław Marconi

Willa powstała prawdopodobnie w 1905 r. dla Stefana Piechockiego. Projekt wykonał warszawski architekt Władysław Marconi, autor m.in. hotelu Bristol, syn sławnego architekta Henryka Marconiego. W 1921 r. stała się własnością Natalii i Sabina Maskomaskich a od 1924 r. Stanisława Leopolda Pfeiffra, właściciela fabryki "Bracia Pfeiffer", jednej z największych garbarnii w kraju a takze filantropa i społecznika, aktywnego członka Rady Obywatelskiej Osady Letniska Konstancin.


Dworek Polski, 2012 r. Zdjęcie Michał Krasucki

Jednokondygnacyjny budynek został zaprojektowany w stylu dworkowym. Murowany z cegły, otynkowany, na planie prostokąta, z dachem mansardowym krytym blachą. W dachu znajdują się lukarny. Elewacje otrzymały pasowe boniowanie w tynku, fryz i profilowany gzyms koronujący. W 5-osiowej elewacji frontowej na osi umieszczony został portyk kolumnowy z trójkątnym naczółkiem i napisem „Dworek Polski” w partii belkowania. W budynku zachowała się stolarka drzwiowa, a także w dużym stopniu wyposażenie i dekoracja wnętrza.

Budynek znajdujący się w prywatnych rękach, po remoncie i w bardzo dobrym stanie technicznym, figuruje w gminnej ewidencji zabytków.

Literatura:
Świątek T.W., Konstancin. Śladami ludzi i zabytków, Pruszków 2007

Oprac: Anna Gola i Michał Krasucki

Pfeiffrowie

Historia rodziny Pfeiffrów na ziemiach polskich sięga XVIII stulecia. W 1750 r. pochodzący z Wirtembergii rzemieślnik Walter Pfeiffer założył garbarnię w Warszawie przy ul. Leszno. Był jednym z założycieli Cechu

»

Maria Chrząszczowa

Fotografka. Urodziła się w 1913 r. w rodzinie warszawskich przemysłowców, jako najstarsza z trzech córek Marii z domu Gebethner i Józefa Pfeiffra.

»